התייעלות אנרגטית בדודי קיטור - אקונומייזר Economizer

 

אנרגיה היא יחידה פיזיקלית (סקלר) המציינת כמות מסוימת של עבודה שאנו יכולים לעשות. בעולם מושלם קיים חוק שימור האנרגיה ובעולם כזה אין משמעות לנצילות מכיוון שעל פי חוק שימור האנרגיה כל מה שאנחנו נשקיע יהיה שווה למה שנקבל. כמובן שמצב זה אינו קיים בפועל ואף רחוק מהמציאות, לדוגמא, בדוד קיטור חדש של חברת Bosch בעל נצילות גבוהה שמותאם בצורה נכונה לצרכי המפעל הנצילות הכוללת נעה סביב 89-90 אחוזים ללא אקונומייזר. ז"א על כל ליטר מזוט שעולה למפעל כ-1.5 ₪ בערך אנחנו מקבלים תמורה של 1.33 ₪ בלבד!!! נתון זה אומנם לא נראה לנו משמעותי אך מפעל שצורך מזוט בשיעור של כ-75,000 ₪ בחודש כלומר 900,000 ₪ בשנה, ובכל שנה המפעל זורק לפח 99,000 ₪.

 

 

 

 

השלב הראשון בתהליך התייעלות אנרגטית הינו לבצע מדידות. הרי אין שום אפשרות לדעת האם המצב ישתפר במידה ואנו לא יודעים מה היה קודם, וככל שהמדידה מתבצעת במשך יותר זמן ובעלת יותר מדדים היא תהיה יותר מהימנה. המדדים החשובים לנו בדוודי קיטור הינם:

 

1. צריכת דלק - לפי צריכת הדלק ניתן לדעת האם יש שיפור או הרעה בצריכת האנרגיה.

2. טמפ' גזי פליטה - טמפ' פליטה גבוה מידי מעידה על כך שהחום לא מנוצל.

3. טמפ' חדר האנרגיה - גם משפיעה על אוויר הבעירה ועלול להעיד על הפסדי חום מגוף הדוד וכמו כן משפיעה על הכיוון הסופי של המבער.

4. טמפ' מי ההזנה - ככל שטמפ' מי ההזנה גבוה כך נצטרך להשקיע פחות חום על מנת לאדות את המים.

5. אחוז ה-O2 בגזי הפליטה - מעיד על איכות הבערה.

6. אחוז ה-CO בגזי הפליטה - מעיד על איכות הבערה.

7. משטר העבודה של הדוד (לחץ עבודה ממוצע, כמות צריכה ממוצעת, כמות צריכה בפיק) - נותן מידע חשוב שניתן להשתמש בו ולפתור בעיות ע"י מערכת בקרה חכמה.

8. כמות המים המעובים שחוזרים –  יש לדעת כיצד להתייחס למים החוזרים מהמפעל על מנת לצמצם הפסדים וצריכה באנרגיה.

 

כעת לאחר שבוצעה מדידה במשך תקופה של לפחות מספר חודשים (אנו ממליצים למדוד תמיד את הנתונים הללו על מנת להיות מודעים לכמות האנרגיה אנו צורכים) אפשר להתחיל לשפר את הנצילות בצורה נכונה ומחושבת ובכך לחסוך עלויות כספיות גבוהות.

אחד הגורמים המרכזיים לעיבוד אנרגיה הינו החום הרב שאנו לא מצליחים לנצל הנקרא חום שיורי, וכמו כן קיים פתרון מצוין לבעיה זו.

 

 

חסכן – ECONOMIZER

ה-Economizer או בקיצור Eco הינה מערכת המשמשת להחלפת חום ע"י ניצול גזי הפליטה (חום השיורי - החום הלא מנוצל מתהליך הבעירה) הנפלטים בארובה ובאמצעותו מחממת את מי ההזנה לדוד. האקונומייזר מגיעה ב-2 תצורות האחת כיחידה אחת המותקנת בחלקו האחורי של דוד הקיטור והשנייה כיחידה נפרדת העומדת בצמוד לגב הדוד והארובה תתחבר אליה.

 

אז מה קורה בפועל?

טמפ' גזי הפליטה שלעיתים מגיע לפני האקונומייזר ליותר מ-270ºC יורדת עד לטמפ' של 140ºC כאשר באמצעות החום הזה מחוממים מי ההזנה כך שהטמפ' של מי ההזנה עולה מ- 103ºC עד ל- 130ºC.

על פי חישובי תרמו-דינמיקה ומעבר חום שבוצעו ע"י מיטב המהנדסים של חברת Bosch האקונומייזר ישפר את נצילות דוד הקיטור בשיעור של כ-5-7 אחוזים וזמן החזר השקעה של בין 3-1.5 שנים, כך שאם נתייחס לדוגמא מלמעלה במקרה של צריכה שנתית של כ-900,000 ₪ נקבל חיסכון מוערך של כ-54,000 ₪ בשנה.

שקד אנרגיה בעלת ידע וניסיון רב באיפיון והתקנת דוודי קיטור של חברת Bosch  בעלי אקונומייזר ונצילות אנרגטית הגבוהה מ94%. שקד אנרגיה ביצעה פרויקטים מרובים ובהם בניית חדר אנרגיה במפעלי CHS ובו הותקנו 2 דוודי Bosch בעלי הספק של עד 80 טון קיטור/שעה לכל דוד ולכל דוד הותקן אקונומייזר שהביא לנצילות של כ-95%. המהנדסים והטכנאים שלנו עברו הסמכות והכשרות וזמינים מענה בכל עת.